Desenați puncte, linii și texte ale unui poligonal din Excel în AutoCAD

Am această listă de coordonate în Excel. În acestea există o coordonată X, o coordonată Y, precum și un nume pentru vârf. Ceea ce vreau este să-l desenez în AutoCAD. În acest caz, vom folosi execuția de script-uri dintr-un text concatenat în Excel.

Concatenați o comandă pentru inserarea punctelor în AutoCAD

Tabelul prezentat în grafic, așa cum se vede, include o coloană numită vertex, apoi UTM coordonatele pentru coloanele X, Y.

Primul lucru pe care trebuie să-l facem este să concatenăm coordonatele așa cum le așteaptă comanda AutoCAD. De exemplu, pentru a desena un punct vom ocupa: POINT X coordinate, Y coordinate.

Deci, ceea ce vom face este să inserați o nouă coloană cu aceste date concatenate, sub forma:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Pentru a face această concatenare am făcut următoarele:

  • Am apelat celula D4 cu numele POINT,
  • Am creat cu funcția CONCATENATE, un șir de caractere care include Punctul celular, am lăsat apoi un spațiu folosind „“, apoi am concatenate celula B5 cu o rotunjire de două cifre, apoi pentru a trage virgula am folosit „“ atunci a concatenat celula C5. Apoi am copiat pentru restul rândurilor.

Desenați punctele în Excel

Am copiat conținutul coloanei D într-un fișier text.

Pentru ao executa, este scrisă în bara de comandă SCRIPT, apoi tasta Enter. Asta ridică cercetătorul și eu caut fișierul pe care l-am sunat geofumadas.scr. Odată selectată, butonul deschis este apăsat.

Și voila, acolo avem vârfurile desenate.

În cazul în care punctele nu sunt vizibile, este necesar să se abordeze setul complet de obiecte. Pentru aceasta, scrieți comanda Zoom, introduceți, Extensie, introduceți.

În cazul în care apar puncte neostentativ, comanda este executata tip p, apoi este selectată imaginea indicată.

Conectați comanda în Excel și desenați poligonul în AutoCAD

Pentru a desena poligonul va fi aceeași logică. face cu comanda varianta PLINE, apoi coordona concatenate și în cele din urmă comanda ÎNCHIS.

PLINES
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
CLOSE

Vom numi acest scenariu geofumadas2.scr, iar atunci când îl executăm, vom avea urme de desen. Am selectat culoarea galbenă pentru a observa diferența cu vârfurile roșii.

Concatenați comanda în Excel și notați vertexele din AutoCAD

În cele din urmă, notează textele din prima coloană ca adnotări în fiecare vertex. Pentru aceasta, vom alătura comanda în felul următor:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Această comandă reprezintă:

  • Comanda TEXT,
  • Condiția textului, justificată în acest caz, este motivul pentru care litera J,
  • Punctul central al textului, am ales Centrul, de aceea scrisoarea C
  • Coordonatele concatenate X, Y,
  • Apoi dimensiunea textului, am ales 3,
  • Unghiul de rotație, în acest caz 0,
  • În cele din urmă, textul pe care sperăm, că în primul rând va fi numărul 1

Deja sa propagat la celelalte celule, va fi după cum urmează:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXTUL JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Am sunat fișierul geofumadas3.cdr

Am activat culoarea verde, pentru a observa diferența. Odată ce scriptul este executat, avem textul în dimensiunea indicată, chiar în centrul coordonatelor.

Descărcați Fișierul AutoCAD utilizat în acest exemplu.

Articolul prezintă modul în care este construit șablonul. Dacă ocupați șablonul din Excel, deja construit pentru a alimenta doar datele, Poți să-l cumperi aici.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Aflați cum sunt procesate datele despre comentarii.