Desenați puncte, linii și texte ale unui poligonal din Excel în AutoCAD

Am această listă de coordonate în Excel. În acestea există o coordonată X, o coordonată Y și, de asemenea, un nume pentru vârf. Ceea ce vreau este să-l desenez în AutoCAD. În acest caz, vom folosi execuția de scripturi dintr-un text concatenat în Excel.

Concatenați o comandă pentru inserarea punctelor în AutoCAD

Tabelul prezentat în grafic, așa cum se vede, include o coloană numită vertex, apoi UTM coordonatele pentru coloanele X, Y.

Primul lucru pe care trebuie să-l facem este să concatenăm coordonatele pe măsură ce se așteaptă comanda AutoCAD. De exemplu, pentru a desena un punct vom ocupa: POINT coordinateX, coordinateY.

Deci, ceea ce vom face este să inserați o nouă coloană cu aceste date concatenate, sub forma:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Pentru a face această concatenare am făcut următoarele:

  • Am apelat celula D4 cu numele POINT,
  • Am creat cu funcția de concatenare, un șir care include celula POINT, apoi am lăsat un spațiu folosind »«, apoi am concatenat celula B5 cu o rotunjire din două cifre, apoi pentru a desena virgula am folosit «,», apoi am celula concatenată C5. Apoi am copiat pentru restul rândurilor.

Desenați punctele în Excel

Am copiat conținutul coloanei D într-un fișier text.

Pentru al rula, tastați SCRIPT în bara de comandă, apoi tasta Enter. Asta îl ridică pe explorator și caut fișierul pe care l-am chemat geofumadas.scr. Odată selectat, butonul de deschidere este apăsat.

Și voila, acolo avem vârfurile desenate.

 

 

 

 

 

 

 

 

În cazul în care punctele nu sunt vizibile, este necesar să măriți setul complet de obiecte. Pentru aceasta scriem comanda Zoom, enter, Extent, enter.

În cazul în care apar puncte neostentativ, comanda este executata tip p, apoi este selectată imaginea indicată.

Conectați comanda în Excel și desenați poligonul în AutoCAD

Pentru a desena poligonul va fi aceeași logică. cu varianta că vom ocupa comanda PLINE, apoi coordonatele concatenate și în final comanda CLOSE.

PLINES
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
CLOSE

Vom numi acest scenariu geofumadas2.scr, iar când îl vom executa vom avea urmele desenului. Am selectat culoarea galbenă pentru a observa diferența cu vârfurile roșii.

Concatenați comanda în Excel și notați vertexele din AutoCAD

În cele din urmă, ocupăm adnotarea textelor primei coloane ca adnotări la fiecare vârf. Pentru aceasta, vom înlănțui comanda în felul următor:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Această comandă reprezintă:

  • Comanda TEXT,
  • Condiția textului, justificată în acest caz, este motivul pentru care litera J,
  • Punctul central al textului, am ales Centrul, de aceea scrisoarea C
  • Coordonatele concatenate X, Y,
  • Apoi dimensiunea textului, am ales 3,
  • Unghiul de rotație, în acest caz 0,
  • În cele din urmă, textul pe care sperăm, că în primul rând va fi numărul 1

Deja sa propagat la celelalte celule, va fi după cum urmează:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXTUL JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Am sunat fișierul geofumadas3.cdr 

Am activat culoarea verde, pentru a observa diferența. Odată ce scriptul este executat, avem textul în dimensiunea indicată, chiar în centrul coordonatei.

Descărcați Fișierul AutoCAD utilizat în acest exemplu.

Articolul arată cum este construit șablonul. Dacă utilizați șablonul în Excel, deja construit pentru a alimenta numai date, Poți să-l cumperi aici.

Un răspuns la „Desenați puncte, linii și texte ale unei traversări de la Excel la AutoCAD”

  1. Am nevoie de ajutor
    Trebuie să desenez sute de dreptunghiuri care reprezintă concesii miniere, sunt dreptunghiuri cu punct mijlociu și laturi x și y, am nevoie de ajutor, am datele în excel

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Aflați cum sunt procesate datele despre comentarii.